Saturday, July 6, 2019

გარე დაკვირვების გაკვეთილის გეგმა N3


                                                                           გაკვეთილის გეგმა N3

მასწავლებლის სახელი, გვარი: მთვარისა ბესელია
პირადი ნომერი: 18001027496
საგანი: ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლების საფეხური/კლასი: საშუალო, მე-12 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 10 მოსწავლე (სსსმ მოსწავლე კლასში არ არის)
გაკვეთილის თემა: გალაკტიონ ტაბიძის „თოვლი“--სულის მდგომარეობა თუ რეალური სამყარო?
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლემ
ü  ამოიცნოს სიმბოლოები, გაიაზროს თოვლის მხატვრული სახის ღირებულება ლექსში;
ü  დააკვირდეს  ავტორის სუბიექტურ და ობიექტურ  სახისმეტყველებას ლექსში;
ü  გამოხატოს საკუთარი თვალსაზრისი გაკვეთილის თემად გამოტანილი სადისკუსიო კითხვის მიმართ, დაიცვას სათანადო არგუმენტაციით.
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან:
გაკვეთილის თემა თანხვედრაშია საგაკვეთილო მიზანთან.ეს თანხვედრა შესაბამისობაშია ეროვნულ სასწავლო გეგმით გათვალისწინებულ სტანდარტთან.
ქართ.XII.5.მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ეპოქის,ქვეყნისა და კულტურის ტექსტების გააანალიზება მათში ასახული ინფორმაციის,თემების, იდეებისა და პრობლემატიკის თვალსაზრისით.
შედეგი თვალასაჩინოა,თუ მოსწავლე:
ü  იზიარებს/არ იზიარებს ნაწარმოების პერსონაჟის ან ავტორის შეხედულებებს; გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას და სათანადო არგუმენტაციით იცავს მას;
ქართ.XII.8.მოსწავლეს შეუძლია მხატვრული ენის სხვადასხვა ასპექტების გაანალიზება
შედეგი თვალსაჩინოა,თუ მოსწავლე:
ü  წაკითხულ ნაწარმოებში ამოიცნობს მხატვრულ სახეებს და შეაფასებს მათ ეფექტურობასა და მნიშვნელობას;
ü  განარჩევს მხატვრულ ნაწაროებში მოვლენათა(ავტორისეულ,პერსონაჟის) სუბიექტურ და ობიექტურ ხედვას;
ü  გაიაზრებს კონკრეტული მხატვრული სახის ღირებულებას მხატვრულ სახეთა სისტემაში.


N
აქტივობის
მიზანი და
აღწერა
გამოყენებული
მეთოდები
კლასის
ორგანიზების
ფორმა/
ფორმები
სასწავლო
რესურსები
(დაასაბუთეთ
რესურსების მიზანშე
წონილობა
სასწავლო
მიზნებთან
მიმართებაში)
დრო(წთ)
1
პოზიტიური საგაკვეთილო განწყობის შექმნა
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება
გაკვეთილის თემის, მიზნის, ესგ-ის სტანდარტისა და შეფასების რუბრიკების განსაზღვრა
ლექსის წარდგენა


ვერბალური კომუნიკაცია
მთელი კლასი
საკლასო ჟურნალი,
კალამი
კომპიუტერი,
პროექტორი
საინფორმაციო პოსტერი
(გაკვეთილის თემა,მიზანი,
შეფასების რუბრიკები)

5წთ.
2
მოსწავლეთა ბუნებრივი ინტერესების სტიმულირების მიზნით, აგრეთვე, წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად,
თოვლის ასოციაციისთვის კოგნიტური სქემის შექმნა
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს, გამოთქვან ასოციაციები, რომლებსაც თოვლი იწვევს მათში

გონებრივი იერიში
კოგნიტურ სქემაზე მუშაობა
მთელი
კლასი
ასოციაციური
რუკა
3წთ.
3
აქტივობა:მინი ლექცია/ახალი ცოდნის საკონსტრუირო მასალა
აქტივობის
მიზანი:მოსწავლემ შეძლოს მასწავლებლის მითითებული დავალებების შესრულება
აქტივობის აღწერა:მასწავლებელი ესაუბრება მოსწავლეებს ცენტრალური მხატვრული სახეების შესახებ,აძლევს მიმართულებას საორიენტაციო თემისკენ,უხსნის სუბიექტური და ობიექტური ხედვის პლატფორმებს. PowerPoint-ის საშუალებით მოსწავლეებს აჩვენებს შესაბამის გზამკვლევს.



მინი ლექცია
მთელი კლასი
კომპიუტერი,
პროექტორი,
PowerPoint-ის საშუალებით
გაკეთებული
გზამკვლევი
დამეხმარება
საგაკვეთილო მიზანში გაწერილი პოეტისეული
სუბიექტური და ობიექტური ხედვის გაგებასა და მათ შორის არსებული მიმართების დადგენაში.

8წთ.
4
აქტივობა: ლექსის ანალიზი
აქტივობის მიზანი: ახალი ცოდნის წვდომა
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი კლასს ყოფს ორ ჯგუფად. ჯგუფებს სთხოვს, ერთმა ლექსიდან ამოწეროს სტრიქონები , რომლებშიც სულის ისტორია იკითხება, ხოლო მეორემ -- რეალური სამყარო (მცირე კომენტარებით).

პრაქტიკული
მუშაობა
ჯგუფური
მუშაობა
ფლიფჩარტი,
მარკერი,
ფურცლები,
კალმები
7წთ.
5
აქტივობა:მოსწავლეთა ნამუშევრების პრეზენტაცია
აქტივობის მიზანი: ჯგუფებმა კლასს გააცნონ თავიანთი ნამუშევრები
აქტივობის აღწერა: პრეზენტაციას გააკეთებს ორივე ჯგუფი

პრეზენტაცია
ინდივი
დუალური
ფლიფჩარტი,
მარკერი
6წთ.
6
აქტივობა: სადისკუსიო კითხვის დასმა: გალაკტიონ ტაბიძის თოვლი“ --ეს არის სულის მდგომარეობა(სუბიექტური ხედვა) თუ რეალური
სამყაროს(ობიექტური ხედვა) განცდა?
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებში სადისკუსიო უნარ_ჩვევების ჩამოყალიბება.
აქტივობის აღწერა: პრეზენტაციის შემდეგ,  სწავლების ლოგიკიდან გამომდინარე, უნდა გამოიკვეთოს -მოსწავლეების მიერ დანახული ავტორისეული სულის ისტორია რეალური სამყაროც  რომ არის და პირიქით. ამის შემდეგ მასწავლებელი სვამს სადისკუსიო კითხვას.

დისკუსია
მთელი კლასი

7წთ.
7
აქტივობა: მინი ლექცია
აქტივობის მიზანი: ცოდნის გამთლიანება
აქტივობის აღწერა:მინი ლექციის თემა-გალაკტიონის პოეზიაში სულის მდგომარეობა და რეალური სამყარო გაერთიანებული სუბსტანციაა. (აუცილებელი არ არის ამ აზრს მოსწავლეები დაეთანხმონ. მათ თავიანთი აღმოჩენები ელოდებათ).

მინი ლექცია
მთელი კლასი

4წთ.
8
შეფასება:
სწავლის გაუმჯობესების მიზნით,
განმავითარებელი შეფასება
(მასწავლებელი კლასს/მოსწავლეს ეტაპობრივად მისცემს განმავითარებელ შეფასებას)
განმსაზღვრელი შეფასება
შეფასდება დისკუსია




5წთ.


 გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლემ
ü  ამოიცნო სიმბოლოები და მათ ფონზე გაიაზრა თოვლის მხატვრული სახის ღირებულება ლექსში;
ü  დააკვირდა  ავტორის სუბიექტურ და ობიექტურ ხედვას ლექსში;
ü   გამოხატა საკუთარი დამოკიდებულება გაკვეთილის თემად გამოტანილი სადისკუსიო კითხვის მიმართ, დაიცვა  სათანადო არგუმენტაციით.

შეფასება:
განმსაზღვრელი შეფასება(დისკუსია)

კრიტერიუმები
კომპონენტი

მსჯელობის,
არგუმენტირების უნარი
მკაფიოდ და გასაგებად აყალიბებს აზრს,საკუთარ მოსაზრებას, მსჯელობს არგუმენტირებულად.
3
მსჯელობს  ზოგადად,  დასასაბუთებლად ხანდახან მიმართავს მაგალითებს.
2
მსჯელობა ხანდახან გასაგებია , არ არის დასაბუთებული. არგუმენტაცია  ბუნდოვანია.
1
არ  ერთვება  დისკუსიაში, არ გამოთქვამს  მოსაზრებებს.
0

საკომუნიკაციო
უნარები
იყენებს არავერბალური კომუნიკაციის ფორმებს (თვალით,ჟესტებით, ხმით).
2
ხანდახან იყენებს  არავერბალურ  საკომუნიკაციო  ფორმებს.
1
არ  იყენებს არავერბალურ საკომუნიკაციო  ფორმებს. 
0



ოპონენტთან
ურთიერთობა
კორექტულია ოპონენტის მიმართ, აქვს მოსმენის უნარი, პასუხობს კონსტრუქციულად.პატივს სცემს განსხვავებულ აზრს, შეუძლია   კონტრარგუმენტებს ღირსეულად გაართვას თავი.
3
კორექტულია ოპონენტის  მიმართ, ხშირად ისმენს და ითვალისწინებს სხვის აზრს,ცდილობს თავი გაართვას კონტრარგუმენტებს.
2
ცდილობს იყოს კორექტული ოპონენტის მიმართ,თუმცა უჭირს ბოლომდე მოუსმინოს მას.ვერ უკლავდება კონტრარგუმენტებს.აქვს არასაკმარისი ლექსიკა.
1
ოპონენტთან ურთიერთობა არ შეუძლია არასაკმარისი ცოდნის გამო / ან სხვისი  აზრისადმი  შეუწყნარებელია,აქვს  ცინიკური  დამოკიდებულება.
0
დასკვნების
გაკეთება
აანალიზებს,  აჯამებს, გამოაქვს დასკვნა.
2
 ვერ გამოაქვს დასკვნები ,მხოლოდ აზრებს აყალიბებს.
1
დასკვნები არ  ეხება  სადისკუსიო  თემას/  ან მხოლოდ აზრების წარმოთქმით კმაყოფილდება.
0






ხელმოწერა:                              /მთვარისა ბესელია/
თარიღი:18.03.2019წ.

No comments:

Post a Comment