გაკვეთილის გეგმა
N2
მასწავლებლის სახელი,
გვარი: მთვარისა ბესელია
პირადი ნომერი:
18001027496
საგანი:
ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლების საფეხური/კლასი:
საშუალო, მე-12 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა:
10 მოსწავლე (სსსმ მოსწავლე კლასში არ არის)
გაკვეთილის თემა:
ქართული სიმბოლისტური სკოლის ესთეტიკა და გალაკტიონ ტაბიძის ლექსი „მთაწმინდის
მთვარე“
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლე
ü გაეცნოს და ისწავლოს ლიტერატურული
ორდენის- „ცისფერყანწელების“ მიერ ორგანიზაციულად გაფორმებული დასავლეთევროპული სიმბოლისტური
სკოლის ერთ-ერთ მნიშვნელოვანი ლექსი, „მთაწმინდის
მთვარე“;
ü დააკვირდეს
გალაკტიონის მშობლიური ენის ლექსიკას, მუსიკას;
ü გაიხსენოს
და ისაუბროს სიმბოლიზმის შესახებ;
ü ამოწეროს
ლექსიდან სიმბოლოები და გამოთქვას თავისი მოსაზრებები;
ü გაიხსენოს გალაკტიონის დამოკიდებულება
ღამესთან დაკავშირებით(„მე და ღამე“),აგრეთვე
სიკვდილთან შერიგების(„შერიგება“)მოტივი და ჩასწვდეს „მთაწმინდის მთვარისეულ“ „ღამის სულში
ჩახედვის“ ისტორიას.
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის
მოთხოვნებთან:
გაკვეთილის თემა შესაბამისობაშია საგაკვეთილო მიზანთან.ეს
შესაბამისობა გაზომვადია და თანხვედრაშია ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან.
ქართ.XII.6.მოსწავლეს შეუძლია
სხვადასხვა ტექსტში ასახული ფასეულობებისა და შეხედულებების ერთმანეთთან შედარება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
ü მსჯელობს
სხვადასხვა ნაწარმოებში
ასახული ფასეულობებისა და შეხედულებების მსგავსება-განსხვავებაზე.
ქართ.XII.7. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს კულტურული,სოციალური
და ისტორიული ფასეულობების გავლენა ტექსტსა და მის ინტერპრეტაციაზე.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
ამოიცნობს და ახსნის ტექსტში იმ უნივერსალური სიმბოლოების
მნიშვნელობას,რომელიც დამახასიათებელია გარკვეული ისტორიული პერიოდისა და კულტურისთვის;
ქართ.XII.8.მოსწავლეს შეუძლია
მხატვრული ენის სხვადასხვა ასპექტების გაანალიზება
შედეგი თვალასაჩინოა, თუ მოსწავლე:
ü გაიაზრებს ენას, როგორც მხატვრულ სახეთა შექმნის საშუალებას;
ü გაიაზრებს
კონკრეტული მხატვრული სახის ღირებულებას მხატვრულ სახეთა სისტემაში
N
|
აქტივობის
მიზანი და
აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზების
ფორმა/
ფორმები
|
სასწავლო
რესურსები
(დაასაბუთეთ
რესურსების მიზანშე
წონილობა
სასწავლო
მიზნებთან
მიმართებაში)
|
დრო(წთ)
|
1
|
აქტივობა:საორგანიზაციო
საკითხების მოგვარება
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლეთა ინფორმირება;
პოზიტიური საგაკვეთილო გარემოს შექმნა
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი აგვარებს საორგანოზაციო საკითხებს,კლასს
აცნობს გაკვეთილის თემას,მიზანს,შეფასების რუბრიკებს
|
ვერბალური
|
მთელი კლასი
|
საკლასო ჟურნალი,
კალამი, კომპიუტერი,
პროექტორი
საინფორმაციო პოსტერი
(გაკვეთილის თემა,მიზანი,
შეფასების რუბრიკები)
|
5წთ.
|
2
|
აქტივობა:
წინარე ცოდნის
გააქტიურება
მოსწავლეებმა უნდა გაიხსენონ ქართული სიმბოლისტური სკოლა,მისი წარმომადგენლები,
ისაუბრონ სიმბოლისტურ ესთეტიკაზე.
აქტივობის მიზანი:
გაიხსენონ არსებული ცოდნა ახალი მასალის ასათვისებლად
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს გაიხსენონ „ცისფერყანწელები“,მათი სიმბოლისტური
სკოლა.ისაუბრონ სიმბოლიზმზე, როგორც საყოველთაო ლიტერატურულ მიმდინარეობაზე,ქართულ
სიმბოლისტურ სკოლაზე.
|
კითხვა-პასუხი
|
მთელი
კლასი
|
|
5წთ.
|
3
|
აქტივობა:
ლექსის წარდგენა
გალაკტიონის წაკითხული „მთაწმინდის მთვარის“ მოსმენა;
აქტივობის მიზანი;
მოსწავლეთა ბუნებრივი ინტერესების
სტიმულირება
აქტივობის აღწერა:მასწავლებელი
მოსწავლეებს ასმენინებს გალაკტიონის წაკითხულ „მთაწმინდის მთვარეს“.
(აქვე მასწავლებელი მოსწავლეებს
მიაწვდის ინფორმაციას ამ ჩანაწერის შესახებ)
|
აქტიური
მოსმენა
|
მთელი
კლასი
|
კომპიუტერის საშუალებით მოსწავლეები მოისმენენ გალაკტიონის წაკითხულ
ლექსს,
„მთაწმინდის მთვარეს“
|
3წთ.
|
4
|
აქტივობა: ახალი მასალის წარდგენა/ლექსის ზოგადი მიმოხილვა
აქტივობის მიზანი:ბიბლიოგრაფიულ
იშვიათობად ქცეულ ჟურნალ„ცისფერ ყანწებში“ გალაკტიონის „მთაწმინდის მთვარის პირვანდელი
ვარიანტის ნახვა და რითმებზე დაკვირვება, გეზის, მიმართულების მიცემა ახალი მასალის
ასათვისებლად
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი უკითხავს მოსწავლეებს ლექსის პირვანდელ ვარიანტს და თვალნათლივ
უჩვენებს ჟურნალში გამუქებულ ბოლოკიდურ რითმებს.საუბრობს
ლექსზე.
|
ინტერაქტი
ული მინი ლექცია
|
მთელი კლასი
|
1916 წელს გამოცემული
ჟურნალი
„ცისფერი
ყანწები“
(მოსწავლე თავისი თვალით იხილავს
ჟურნალში გამოქვეყნე
ბულ გალაკტიონის ლექსს, „მთაწმინდის
მთვარეს“,
დაათვალიე
რებს ჟურნალს.გაეცნობა სიმბოლიზმის შესახებ პირველად ინფორმაციას
|
8წთ.
|
5
|
აქტივობა:
ახალი ცოდნის
კონსტრუირება
ლექსში სიმბოლოების ახსნა
მიზანი: გამოუმუშავდეთ
სიმბოლოებით აზროვნების უნარი
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი ყოფს კლასს ორ ჯგუფად და სთხოვს მოსწავლეებს, ამოიწერონ
ლექსიდან სიმბოლოები, გვერდით მიუწერონ მნიშვნელობები.
|
კოგნიტურ სქემაზე მუშაობა
|
ჯგუფური
მუშაობა
|
კოგნიტური
სქემა.
T დიაგრამის გამოყენება.
სიმბოლოს მიუწერენ მნიშვნელობას.
(ხელს შეუწყობს ლექსის იდეურ-მხატვრულ გაგებას).
|
7წთ.
|
6
|
აქტივობა: მოსწავლეთა
ნამუშევრების პრეზენტაცია
აქტივობის მიზანი:
ჯგუფებმა კლასს გააცნონ სიმბოლოების ანალიზი
აქტივობის აღწერა:
პრეზენტაციას გააკეთებს ერთი ჯგუფი, მეორე ჯგუფი შეავსებს
განსხვავებული მოსაზრებებით
|
პრეზენტაცია
|
ინდივი
დუალური
|
ფლიფჩარტი,
მარკერი,თაბახის
ფურცლები, კალმები
|
6წთ.
|
7
|
აქტივობა; ინტერაქტიული მინი ლექცია
მიზანი: ცოდნის
გამთლიანება
აქტივობის აღწერა:მასწავლებელი
გააერთიანებს „მე და ღამეში“, „შერიგებასა“ და „მთაწმინდის მთვარეში“ „ღამის სულში
ჩახედვის“ ისტორიას. ესაუბრება მოსწავლეებს,როგორ გამოეყო გალაკტიონი ყოველგვარ სკოლას
და როგორ იქცა მისი ლექსი განსაკუთრებულ
მოვლენად ქართულ პოეზიაში
|
მინი
ლექცია
|
მთელი
კლასი
|
|
6წთ.
|
8
|
შეფასება:
სწავლის გაუმჯობესების
მიზნით,
განმავითარებელი
შეფასება
(მასწავლებელი კლასს/მოსწავლეს ეტაპობრივად მისცემს განმავითარებელ შეფასებას
(ფოკუსირებული იქნება ჯგუფური მუშაობა))
განმსაზღვრელი
შეფასება
შემუშავებული რუბრიკების შესაბამისად
|
ახსნა-განმარტება
|
მთელი კლასი
|
შეფასების
რუბრიკა
|
5წთ.
|
გაკვეთილის ბოლოს
მისაღწევი შედეგები:მოსწავლე
ü გაეცნო და ისწავლა ლიტერატურული
ორდენის- „ცისფერყანწელების“ მიერ ორგანიზაციულად გაფორმებული დასავლეთევროპული სიმბოლისტური სკოლის ერთ-ერთ
მნიშვნელოვანი ლექსი „მთაწმინდის მთვარე“;
ü დააკვირდა
გალაკტიონის მშობლიური ენის ლექსიკას, მუსიკას;
ü გაიხსენა და ისაუბრა სიმბოლიზმის შესახებ;
ü ამოწერა
ლექსიდან სიმბოლოები და გამოთქვა თავისი მოსაზრებები;
ü გაიხსენა გალაკტიონის დამოკიდებულება
ღამესთან დაკავშირებით(„მე და ღამე“),აგრეთვე
სიკვდილთან შერიგების(„შერიგება“)მოტივი, ჩასწვდა„მთაწმინდის მთვარისეულ“ „ღამის
სულში ჩახედვის“ ისტორიას.
შეფასება:
განმავითარებელი
შეფასება
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
მაღალი
|
საშუალოზე მაღალი
|
საშუალო
|
საშუალოზე
დაბალი
|
დაბალი
|
ჯგუფის
მიერ სამუშაოს მიზნის გააზრება
|
ჯგუფმა
მიზანი კარგად გააცნობი
ერა
|
ჯგუფმა
სამუშაოს მიზანი კარგად გააცნობიერა,იშვია
თად
სჭირდება დავალების დაკონკრეტება
|
ჯგუფმა
სამუშაოს მიზანი გააცნობიერა,
სჭირდება
სამუშაოს დაკონკრეტ
ება
|
ჯგუფმა
სამუშაოს
მიზანი
ნაწილობ
რივ
გააცნობიე
რა
|
ჯგუფმა
სამუშაოს მიზანი
ვერ
გააცნობი
ერა
|
თანამშრომლობა
|
ჯგუფის
ყველა წევრი აქტიურად თანამშრომ
შრომლობდა,ჯგუფის
წევრებს შორის იყო პოზიტიური და საქმიანი ურთიერთო
ბები
|
ჯგუფის
ყველა წევრი ხშირად აქტიურად თანამშრომლობ
და,წევრებს
შორის იყო პოზიტიური და საქმიანი ურთიერთობე
ბი
|
ჯგუფის
თითქმის ყველა წევრი აქტიურობდა,წევრებს შორის იყო პოზიტიური და საქმიანი ურთიერთობე
ბი
|
ჯგუფის
წევრები უმეტესად არ აქტიურო
ბდნენ,
მათ შორის ნაკლებად იყო პოზიტიუ
რი
და საქმიანი ურთიერთობები
|
ჯგუფის
წევრთა უმეტესო
ბა
არ აქტიურობდა, მათ შორის არ იყო პოზიტიური
და საქმიანი ურთიერთობები
|
დროის
ლიმიტი
|
საუკეთე
სოდ
იცავენ
დროის ლიმიტს
|
ცდილობენ
საუკეთესოდ
დაიცვან
დროის ლიმიტი
|
ძირითადად
იცავენ დროის ლიმიტს
|
უჭირთ
დროის ლიმიტის დაცვა
|
ვერ
იცავენ დროის ლიმიტს
|
აზრთა
გაზიარე
ბის
უნარი
|
აქვთ
მოსმენისა და საუკეთესო აზრთა
გაზიარების
უნარი
|
აქვთ
მოსმენისა და კარგი აზრთა
გაზიარების
უნარი
|
აქვთ
მოსმენისა და აზრთა გაზიარების უნარი
|
ნაწილობ
რივ
აქვთ მოსმენისა და აზრთა გაზიარებ
ის
უნარი
|
არ
აქვთ მოსმენისა და აზრთა გაზიარე
ბის
უნარი
|
განმსაზღვრელი შეფასება:
(შეფასდება მსჯელობა,ჩართულობა, ჯგუფური
მუშაობა)
მსჯელობა
|
ქულები
|
მოსწავლე
არგუმენტირებულად მსჯელობს, გამოაქვს ადეკვატური დასკვნები,იმოწმებს ადგილებს ტექსტიდან.
|
4-3
|
მოსწავლე
ნაწილობრივ მსჯელობს, მსჯელობა ზოგჯერ არ შეესაბამება საკითხს, ზოგჯერ არაზუსტად
იმოწმებს ადგილებს ტექსტიდან.
|
2-1
|
მოსწავლეს
არ შეუძლია მსჯელობა.
|
0
|
ჩართულობა
|
|
მოსწავლე
აქტიურად არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში, ასრულებს ყველა მითითებას,გამოაქვს
დასკვნები,მიჰყვება ინსტრუქციებს, ყველა აქტივობას პასუხისმგებლობით ეკიდება.
|
4-3
|
მოსწავლე
ჩართულია საგაკვეთილო პროცესში,ნაწილობრივ ასრულებს მითითებებს,პასუხისმგებლობით
ეკიდება აქტივობებს.
|
2-1
|
მოსწავლე
არ არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესსი.
|
0
|
ჯგუფური მუშაობა
|
|
მოსწავლე
ზუსტად იცავს ჯგუფში მუშაობის წესებს,უსმენს ჯგუფის წევრებს,იზიარებს მათს შეხედულებებს,
შეაქვს თავისი წვლილი ჯგუფის წარმატებაში.
|
2
|
მოსწავლე
ნაწილობრივ იცავს ჯგუფში მუშაობისთვის განკუთვნილ წესებს, ზოგჯერ თავს იკავებს ჯგუფის
მიერ დაკისრებული მოვალეობა გადაინაწილოს.
|
1
|
მოსწავლე
არ იცავს ჯგუფში მუშაობისთვის განკუთვნილ წესებს.
|
0
|
ხელმოწერა: /მთვარისა ბესელია/
თარიღი: 15.03.2019წ.
No comments:
Post a Comment